svadobne oznamenia online

Svadobné oznámenia a sladkosti na svadbe

by Tánička 4.5.2014      

      Sladkosti. Pomáhajú nám zvládať stres, osláviť sviatky a sú veľmi dobré. A tak nesmú chýbať ani na poriadnej svadbe. O tortách sa popísalo už veľa. Ale dnešné trendy cukrárov hovoria o iných sladkostiach. To, že vám na požiadanie vykúzlia tortu, akú si len zmyslíte, už považuje každý za samozrejmosť. A tak sa dnes pozrieme na zúbky cukrárskym zázrakom menom makrónky, cakepops a cupcakes. Za tento úžasný koláčik, vďačíme  Pierrovi Desfontainesovi. Bol to bratranec Louisa Ernesta Ladurée. On, ako prvý v polovici  20. storočia dostal myšlienku spojiť dva koláčiky s neuveriteľne dobrou náplňou. Neskôr sa rodinného podniku ujal vnuk  Laduréeho a meno Ladurée vyniesol do výšin. A tak, keď dnes navštívite Paríž, nesmiete vynechať čajovne, kde tieto pochúťky určite nájdete.  Treba hladať na Champs-Elysées, na ulici rue Royale a na ulici rue Bonaparte, pri kostole Saint-Germain.

            Nájdete tu najrozmanitejšie príchute a farby. Veď francúzi hovoria, „farba je dôležitou zložkou zvádzania, sedukcie“, od pohľadu ideme k dotyku a od dotyku ku kontaktu s jazykom. Pri ochutnávaní sa môžete rozhodnúť pre klasiku, ako je vanilka, čokoláda, pralinkový krém , malina či kokos. A ak máte radi exotiku, skúste „Forest noire“ (čierny les) s tmavou čokoládou a griotkou, karamel so slaným maslom, zelené jablko, alebo lupienky ruží. Možností je veľa a na Slovensku je výber ešte obmedzený. Predsa len, pečenie makróniek u nás je ešte v plienkach. Ale môžete ísť na víkend do Paríža tak, ako to robia Angličania a priniesť si originál  priamo od Ladurée.

            Takže, ak chcete mať na svadbe niečo nové a výnimočné, určite to musia byť makarónky. A aké zvoliť? Skúste farebné, poukladané do tvaru torty, alebo ich poukladajte do krásnych krabíc v tvare pyramídy. Môžete ich dať na paličky a pozapichovať do kvetináčikov, alebo polystyrénových podstavcov, vyzdobených v štýle vašej svadby. Po prípade, ich iba dajte do krásnych pohárov. Makrónky sú aj nádhernou výslužkou. Preto ich zabaľte do malých krabičiek, celofánových sáčkov, alebo pekného papiera. A vaše výslužky budú neodolateľne krásne a originálne.

A teraz sa presunieme do USA. Tu totiž vznikli v poslednom čase tak veľmi obľúbené cupcaky. V Británii im hovoria vílie tortičky. A to práve pre ich rozprávkový výzor a chute.

Tieto malé, neodolateľné koláčiky, sa nám dostávajú pomalinky pod kožu. A na svadbách začínajú nahrádzať bežné torty. Ich história siaha až do roku 1796. Tu sa našla prvá zmienka o nich v americkej knihe, American Cookery. Názov cupcake pochádza ešte z minulosti, kedy sa koláčiky piekli v hrnčekoch, alebo v šálkach. Volali ich aj „number“. A to preto, lebo sa recepty ľahko zapamätali. Dali ste hrnček toho a onoho. Dnes cupcaky majú oveľa zložitejšie recepty. Pripravujeme ich v mafinových formách a preto sa im podobajú. Nepleťte si ich však.  Cupcaky sú oveľa sladšie a cesto je suchšie,  sú ozdobené krémom, alebo polevou. A práve poleva a krém robia z cupcakes takú dobrotu. Od svojho vzniku prešli rôznymi zmenami a dnes sa stali pop kultúrou kulinárskeho sveta.

Posledný zázrak cukrárenského sveta, sa volá cake pop. Čo to vlastne je a ako vznikol,  sa asi poriadne nevie. Boom tejto dobrotky nastal medzi rokmi 2009 – 2011. Tak, ako dierky v šiškách, ani cake pop nemá nejaký väčši význam. Proste ich tak milujeme. A prečo vznikli? Hlavne preto, aby sa spracovalo aj to, čo zostane pri vytváraní umeleckých diel z tort. Cace pop sa totiž robí z odrobiniek z koláča a pridá sa krém alebo čokoláda. Príchute sú len na vás a fantázia sa dá využiť na plné obrátky. Ľudia si túto dobrotku oblúbili a čoraz častejšie sa objavuje na slávnostných stoloch. Kniha s názvom „Cake Pop“ od Bakerelly sa objavila aj na zozname New York Times, ako bestseller. A to hovorí samé za seba. Preto sa nebojte a dajte si na svoju svadbu vyrobiť originálny dezert. Použite svoju fantáziu a vytvorte si niečo výnimočné, a ak spojíte dohromady všetky tri spomínané dezerty, určite na svojej svadbe zabodujete. Veď malé a krásne veci sú roztomilé a hostia vám poďakujú. Určite sa až tak veľmi neprejedia. Prianím krásnej svadby, sa s vami lúči Laris Design.