svadobne oznamenia online

Svadobné oznámenia a svadba v štýle Vintage

Vintage štýl sa v posledných rokoch objavuje všade okolo nás. Je to niečo historické, výberové, ale aj klasické. Nemali by sme si ho zamieňať s retro štýlom, vintage sa inšpiruje hlbšou minulosťou. Minulosť nám pripadá v dnešnej uponáhľanej době, ako balzam na myseľ. Nevie sa presne, až do akej minulosti by sme sa mali obzrieť pre inšpiráciu, ale z prístupných informácií,  najďalej môžete siahnuť až do viktoriánskej éry,  ktorá začína vládou královnej Viktórie v roku 1837 a končí sa v roku 1901. Práve kráľovná Viktória mala po prvý krát na sebe snehobiele svadobné šaty. Inšpiráciu možno nájdete aj v slávnych dielach tejto doby, napr. Annu Kareninu od L.N Tolstého.

Tým pravým obdobím podľa nás, je obdobie 20 až 50 rokov. V rúške secesie a artdeca sa nám otvára veľa dverí, ktoré môžeme otvoriť a následne čerpať z ich obsahu. Jednou z najobľúbenejších návrhárok tejto doby, je Coco Shanel. Jej jednoduchá a športová elegancia otvorila dvere aj pre nové tvary a materiály, pre svadobné šaty a výzdobu.

Spory, ktoré vznikajú ohľadom toho, čo vintage je a čo už nie, budú neustále. Dôležité je zobrať si z každého obdobia to, čo sa najviac páči vám a využiť to čo najlepšie. Dávajte si však pozor na prílišné kombinácie. Aby vaša svadba mala efekt ľahkej romantiky a nie gýčového efektu.

Šaty vintage štýlu.

Vo všeobecnosti platí, že nevesta by mala byť odetá do šiat v biele,j alebo ivory (slonovinová kosť) farby. Ktoré by mali byť doplnené čipkov, alebo perlami. Svadobné topánky sú farebné, ideálom je krvavo červená. Má totiž ten správny šmrnc. Viktoriánske šaty boli korzetové s mnohými vrstvami. Dnes sa však návrhári skôr inšpirujú len niektorými prvkami a dbajú tak o pohodlie nevesty. Viktoránske šaty bývali extravagantné a preto sa nebojte s nimi experimentovať. Staňte sa kráľovnou. Dôležitá je aj záplava volánov, čipiek a doplnkov. Aby aj váš budúci manžel zapadal do viktoriánskej éry, oblečte ho na spôsob Hugha Granta z filmu Štyri svadby a jeden pohreb - dlhý sivý kabát, pruhované nohavice, vesta s tzv. módnou šatkou (ascot tie) a nezabudnite na cylinder.

Šaty 20-tych až 30-tych rokov boli padavé a kopírovali líniu tela. Výstrihy sú v tvare V a hlboké. Šaty sa zdobia perličkami.

50-roky sa niesli v štýle krásnych elegantných šiat á la Grace Kelly, Marilyn Monroe, Elizabeth Taylor a Gary Grant. Inšpirujte sa hollywoodskym glamour štýlom. V princeznovských šatách, s balónovými sukňami, lodičkovými výstrihmi, alebo šatami s tzv. čajovou dĺžkou sukne budete vyzerať neodolatľlne. Šaty v tomto štýle by mali byť doplnené perlami, krajkou alebo opaskom. Nesmierne obľúbenými boli farebné spodničky. Ak chcete spĺňať dokonalý vintage štýl , na šatách by nemal chýbať krátky závojček do vlasov tzv. birdcage veil.

Výzdoba

Pri výzdobe viktoriánskej éry sa zameriame na záplavu starožitnej čipky a vázy plné romantických kvetov. K prestieraniu zvolíme jemný porcelán a šálky. Kombinujeme viaceré štýly porcelánu dohromady. Dôležitou súčasťou je osvetlenie, pomocou sviečok. Lampy vyzerajú veľmi pekne, ak sa prekryjú hodvábnymi šatkami. Romantické prvky, ako starodávne truhlice na peňažné dary od hostí, alebo pohľadnice či telegram, dodajú atmosfére na vierohodnosti. Kúpte staré pohľadnice so zašlým efektom a požiadajte svojich hostí, aby Vám do nich napísali svoje želania. Namiesto DJ si zavolajte sláčikové kvarteto. V hudobnom výbere by sme nemali zabudnúť na Beethovena, Chopina,  či Čajkovského, pri ktorých si zatancujete dobový tanec, anglický valčík (waltz). Svadobná torta je plná ovocia, zdobená bielou polevou a oranžovými kvetmi. Podávajte ju na viktoriánsky spôsob s čajom, v porcelánových šálkach.

Pri dekorácii v štýle Art Deco nazabúdajme na inšpiráciu u Chicago gangstrov, filmov ako Bonnie a Clyde, Veľký Gatsby. Nemým filmom si môžete príjemne oživiť miesto vašej hostiny. Nezabúdame ani na vintage detail, ako perly a čipka. Na zábavu si vyberte dobových spevákov, Louis Armstrong, Ella Fitzgerald či Frank Sinatra z obdobia 40-tych rokov. Hlavným prvkom je jazz, pretože práve v tomto období zaznamenáva najväčší rozkvet. A aké kvety sa hodia pre obdobie 20tych rokov? Sú to hlavne kaly, ľalie, gardénie a jazmín.

Na svadbu v štýle 5O-tych rokov, by vás mal odviesť krásny Thunderbird, alebo ružový Cadilac. Svadobnú tortu prispôsobíme vintage štýlu. Najlepšou farebnou kombináciou je čierno - biela s damaškovou ozdobou, mašličkami a drahokamami. Svadobná kytica by mala žiariť paletou ružových ruží, pivónii alebo klinčekov. Na ozdobenie použijeme veľkú mašľu z ružovej stuhy, alebo peknú perlovú brošňu. Zabávať by ste sa mali pri slávnych spevákoch obdobia rokov 50-tych, ako Elvis Presley, Ray Charles, Johny Cash či Everly Brothers. Spravte si tú správnu rock´n´roll party.V dekorácii použite lízatká, cake lízatká, pop-cornové stroje, zmrzliny, zástavkové girlandy, lampáše, cupcake v tých najrôznejších farbách a chutí. Výzdoba by  mala žiariť farbami. Čím viac kombinácií, tým lepšie. Inšpirujte sa napr. dúhou.

Aby na vašu nádhernú svadbu v štýle vintage niekto aj prišiel, musíte rozoslať svadobné oznámenia. Vaše svadobné oznámenie by malo byť vytlačené na hladkom bielom, alebo ivory papieri, ak sa chcete držať viktoriánskej éry. Zašlý papier, staré noviny, efekt starých fotiek je to,  čo patrí do vintage svadobných oznámení. V 50-tych rokoch zas platí pravidlo farieb. Na obálku použite typické ozdobné písmo (úvodné písmeno je veľmi ozdobné , ako v starých rozprávkových knihách). Pozvánka by mala mať podobu  valentínky, s motívom Amorovho srdca so šípom. Najlepším doplnkom takéhoto svadobného oznámenia je známka so vzhľadom vintage. Môžete si dať vytlačiť aj vlastné známky, ktoré budú vyzerať staro, ale na nich bude vaša podobizeň. Obľúbené motívy, ktoré môžete použiť na ďalšie tlačoviny, ako menu karty, zasadací poriadok, sú kvetinové vzory, váš nový monogram, stuhy či holubice.