svadobne oznamenia online

SVADOBNÉ OZNÁMENIA – AKO VYZERALI KEDYSI?

17.1.2013 by Danka

To, že je svadba udalosťou na vysokej spoločenskej úrovni platí už celé desaťročia. Jej oznámenie podlieha pravidlám, ktoré sa menia každou generáciu a tie, ktoré sa dodržiavali kedysi, už dnes pravdepodobne nájdeme len v najmenších dedinkách našej krajiny.

            Kedysi svadobné oznámenia a pozvánky na obrad nepísali snúbenci, ale ich rodičia. Povedzme si pravdu, dnes by táto skutočnosť asi u väčšiny snúbencov neprešla J Buď si ich napíšu a navrhnú sami, alebo si vyberú z klasického vzorkovníka.

            Kedysi sa svadby konali len v určitých obdobiach roka. Najmä počas fašiangu, pred adventom alebo po Veľkej noci. Tak ako aj dnes to bola veľká udalosť a do jej príprav sa zapájala celá rodina, priatelia, susedia, niekedy aj celá dedina. Každá takáto svadba mala svoj presne stanovený postup. Svadobné oznámenia boli v tej dobe nazývané pojmom ohlášky. Ohláškou sa rozumelo verejné zverejnenie pripravovaného manželstva v kostole a opakovalo sa tri nedele za sebou. Ďalším krokom bolo pozývanie na svadbu, ktoré sa konalo prostredníctvom družbu alebo pozývali budúci mladomanželia a ich rodičia. Na znak pozvania bol hosťom posielaný špeciálny koláčik – radostník.

            Doba sa posunula a naše mamy si už vyberali svadobné oznámenia aké si ich pamätáme i my. Rezaný okraj, zlaté vybíjané písmo a klasický text. Obrázky a celková grafika obmedzená na holubice mieru, zamilovaný pár či manželské obrúčky. Dnes tomu väčšina z nás povie gýč.

            Dnes žijeme v digitálnej dobe, postupne zabúdame na všetko čo bolo, neobmedzené možnosti nám dovoľujú oveľa viac a svadobné oznámenia už asi nikdy nebudú vyzerať ako kedysi. Jedine, že budete chcieť svadbu v retro štýle J My Vám budeme držať palce!