Výber Svadobného obleku a doplnkov po druhé - Svadobné Oznámenia
Svadba

Výber Svadobného obleku a doplnkov po druhé

By 4. decembra 2022 No Comments

Strih svadobného obleku

Predtým ako začneme porovnávať strihy oblekov, tak si musíte premyslieť či zvolíte oblek alebo frak. Pri výbere obleku nekladieme dôraz na charakter svadby, keďže oblek býva pomerne flexibilný, hodí sa prakticky ku každému charakteru svadby. S frakom je to náročnejšie, pretože ten sa hodí na luxusnú, formálnejšiu a elegantnú svadbu.

Rozdelme si obleky a ich strihy na 3 hlavné kategórie: klasický, slim – fit, oversize oblek.

Klasický svadobný oblek

Tento oblek je dnes už skôr retro. Klasický oblek preferujú skôr starší páni. Tento strih svadobného obleku je voľnejší, zároveň je aj pohodlnejší. Sako tohto typu obleku až tak nelemuje líniu torza a je skôr  voľnejšie a rovnejšie.

Slim – fit svadobný oblek

Tento typ obleku je vhodný pre štíhle a atletické postavy. Pri tomto type obleku je užší strih okolo rúk, hrudníka, pása či nohavíc. Sako je zúžené, tým vznikne pás. Nohavice obleku sa smerom k chodidlám zužujú. Tento typ obleku je aktuálne trendy.

Oversize svadobný oblek

Takýto typ svadobného obleku zažíva návrat v modernej podobe. Tento typ je veľmi odvážny, ale ak ženíchovi dobre sedí tak vie ukázať skvelo. Tento strih je pre odvážnych. Tiež by som ho zvolila pre charakter svadby ako je: boho, greenery, rustical,…

Svadobný oblek podľa typu postavy

Odporúčame vám stiahnuť po strihu v ktorom sa cítite a dobre bez ohľadu na to, ktorý to bude, pretože ak si oblek necháte ušiť prípadne upraviť, tak sa sním dá ešte vyhrať tak, aby dobre sadol práve vášmu typu postavy.

Ďalej by sme sa chceli venovať ako docieliť to, aby oblek sedel mojej postave, alebo ako docieliť to aby tvoje prednosti vynikli a nedokonalosti ostali skryté.

Svadobný oblek pre obdĺžnikovú postavu

Obdĺžniková,alebo aj inak nazývaná pravidelná postava alebo štandardná je veľmi proporčná a je charakteristická tým, že vaše ramená sú prbližne rovnako široké ako vaše boky. Tým, že táto postava patrí k symetrickému typu postavy, tak väčšina oblekov bude na vás vyzerať dobre, hlavne na tých z obchodu, pretože väčšina oblekov sa šije na tento typ postavy.

Pozor si pri výbere dajte na to, aby aj oblek po ktorom siahnete mal sako aj nohavice približne rovnakej šírky. Tým sa snažíme vyhnúť tomu, aby sme upriamili pozornosť na nejakú časť, ktorú nechcete.

Súmernosť je to, čo sa snažíme docieliť.

Svadobný oblek pre trojuholníkovú postavu

Tento typ postavy je skôr typickou záležitosťou pre ženy ale občas sa s ňou stretávame aj u pánov. Nazýva sa tak, preto lebo tak ako keď si predstavíš trojuholník tak jeho základňa v prípade stavby tela naša spodná polovica je širšia ako vrchná v našom prípade ramená. Zjednodušene povedané páni s týmto typom postavy majú širšie boky ako ramená.

Pri výbere obleku sa budeme preto usilovať o optické rozšírenie ramien. V tom nám vedia pomôcť napríklad ramenné vypchávky, ktoré dodajú objem hornej časti tela. Strih saka by mal byť rovný, tým myslím, aby ste sa vyhli zúženiu saka v páse, pretože to umocní rozdiel medzi spodnou a vrchnou časťou. Páni s úzkymi ramenami majú často aj menší prípadne vpadnutý hrudník, preto sa snažíme hrudi dodať objem hrudníku napríklad vreckami v hrudnej oblasti, do ktorého môžeme umiestniť výrazné doplnky ako vreckovky či pierka, ktoré ešte zväčšia objem.

Tomuto typu postavy sa skvele hodia traky. Opasky ťa viac rozširujú a zdôrazňujú rozdiel medzi spodnou a hornou časťou tela. Traky ti pomôžu vizuálne tento rozdiel zmenšiť.

Svadobný oblek pre športovca

Tento typ postavy, sa inak nazýva aj obrátený trojuholník. A je to presný opak trojuholníkovej postavy. Čiže široké ramená a úzke boky. Tento typ majú plavci, volejbalisti, veslári alebo chlapci, ktorí v posilke vždy “skipnú leg day”.

Preto budeme aplikovať presne opačné pravidlá ako pri trojuholníkovom type postavy.

V tomto prípade žiadne ramenné vypchávky. Ak ich sako má tak ich treba vybrať. Sako by malo byť pomerne úzke, ale nie malé. Siahame po skinny saku. Avšak pozor na rukávy. Je mi jasné, že máš pestované bicepsy, ale sako by nemalo vyzerať na rukách totálne napnuté.

Čo sa týka nohavíc, tak by nemali byť úplne skinny. Skôr niečo s rovným strihom je pre teba lepšia voľba.

Svadobný oblek pre ovalnú a zavalitú postavu

Do tejto kategórie patria páni, ktorých najvýraznejšou časťou tela je ich trup. Bývajú zavalitejší. Ich ramená a boky sú užšie. Cieľ v tomto prípade je jasný. Odpútať pozornosť od nášho trupu či bruška. Ako? Jednoducho. Daj si vestu. Vesta skvele kamufluje pivné brušká a je veľmi vkusným doplnkom.

Čo sa týka vzorov, tak horizontálne pásy či línie sú skvelou voľbou, pretože ti opticky pridajú centimetre navyše a opäť navodia dojem, že ste štíhlejší.

Čo sa týka doplnkov tak pri trojuholníkovom type postavy sa vyhni opasku a stiahni skôr po trakoch a voľ nohavice s vyšším strihom, ktoré predĺžia nohy. U nás sa zavalitejší páni obliekajú presne naopak a ešte viac upriamujú pozornosť na svoju zavalitú postavu a vedľajším efektom toho je, že pôsobia že sú ešte nižší ako reálne sú.

Čím páni bohužiaľ tiež nepomáhajú svojmu typu postavy sú dlhé kravaty, ktoré sa končia pomaly pri pupku. Toto vidíme tiež veľmi často. Hľadajte skôr kravaty, ktoré sú kratšie. Ak si dáte vestu tak ich zasuňte pod vestu. Vyzerá to veľmi šik.

Svadobný blog