Dovoľujeme si Vám oznámiť - Svadobné Oznámenia

Dnes by sme opäť radi nazreli do minulosti, tento krát na tému, ktorá je nám v Larisdesign najbližšia. Prajeme Vám príjemné čítanie o zásnubných a svadobných oznámeniach. Možno v nasledujúcich riadkoch nájdete inšpiráciu na tie Vaše.

Neodmysliteľnou súčasťou svadobných príprav sú svadobné oznámenia, ktoré však ako vieme, nepredstavujú jediný druh oznámení, ktoré si priatelia a príbuzní vymieňajú. K bežným oznámeniam zaraďujeme i promočné, úmrtné či oznámenia o narodení dieťaťa.

Pri nazeraní do minulosti to historici nemali ľahké, nakoľko sa kedysi v rodinách odkladali len úmrtné oznámenia. Najstarším oznámením, ku ktorému sa dostali, bolo oznámenie o zásnubách Jozefa Krála a Žofie Pálkovej z roku 1867.

Etnografická literatúra tvrdí, že zásnubné a svadobné oznámenia sa vyvinuli z tradičného osobného pozývania na svadbu. Podľa historikov však oznámenia najskôr nahradili pozývacie listy, v ktorých pisatelia informovali adresátov o udalosti v rodine a zvyčajne ich aj pozývali na svadbu a svadobnú hostinu.

Najstaršie tlačené zásnubné a svadobné oznámenia pravdepodobne pochádzajú z druhej polovice 19. storočia. S najväčšou pravdepodobnosťou súviseli s nástupom meštianskej kultúry a aj so zvýšenou migráciou obyvateľstva. Snúbenci touto formou oznamovali svoje životné rozhodnutie najmä príbuzným a priateľom, ktorí žili mimo ich bydliska. Dôležitým predpokladom pre rozšírenie tlačených oznámení bol na jednej strane rozvoj poštovej služby a na strane druhej aj dostupnosť tlačiarní. Zachovali sa rôzne typy. Jedny na elegantnom tenkom papieri s priesvitkami, iné na ručnom, alebo dokonca tvrdom papieri. Líšili sa aj formátom, typom písma a grafickou úpravou. V ojedinelých prípadoch sa zachovali aj tlačené poďakovania za blahoželanie k sobášu.

V najbližšom blogu Vám priblížime, ako konkrétne zásnubné a svadobné oznámenia vyzerali, aký mali formát, aké sa používali farby, text a podobne. My sa už nevieme dočkať

Svadobný blog