HLAS FARIEB NA SVADOBNYCH OZNAMENIACH -
Svadba

HLAS FARIEB NA SVADOBNYCH OZNAMENIACH

By 14. októbra 2013 No Comments

Farby sú všade okolo nás. Pri výbere svadobného oznámenia, či výzdoby, sa pre jednu z nich musíme rozhodnúť. Farbu si vyberáte podľa pocitov, obľúbenosti, alebo odporúčania. My, z LarisDesign, vám v nasledujúcom blogu prezradíme, odkadiaľ sa farby berú a čo znamenajú.

Aj farby, ktoré berieme vo svojom živote tak samozrejme, majú svoju históriu. Vedeli ste, že pomenovania farieb vznikali postupne a zaoberali sa nimi umelci, fyzici, filozofi a pedagógovia? Z najznámejších mien to bol Goethe, Newton, Schopenhauer a Itten. V starých eurogermánskych jazykoch neexistoval výraz pre farbu. Ľudstvo bolo akýmsi malým dieťaťom, ktoré sa muselo oboznamovať a učiť sa pomenovávať farby podobne, ako malé dieťa. Samotný Homér popisuje prírodu veľmi zvláštnymi prirovnaniami. Napríklad, more opisoval ako tmavočervené víno. Okolo roku 1500 pred n. l. v kultúre Aryanov sa nerozlišovalo nebo ako modré a stromy  ako zelené, všetko bolo čierne.

Prvými farbami, ktoré boli v histórii popísané, sú červená, čierna a žltá. Hovorí sa, že staroveký Gréci boli modroslepí, pretože nerozlišovali medzi červenou, zelenou a modrou. Modrá farba chýbala taktiež aj v Biblii. Prvá farba, ktorú človek pomenoval,  bola červená a tá posledná ktorú si uvedomil bola modrá.

Základom všetkých farieb, je biele svetlo. Prvý krát si to uvedomil v roku 1666 Isac Newton. Vytvoril pokus, pri ktorom biele svetlo viedol cez prizmu ( trojboký hranol ) a tak ho rozložil na farby dúhy: červenú, oranžovú, žltú, zelenú, modrú, indigo a fialovú.  Neskôr,  v roku 1900 Max Planc vyvinul kvantovú teóriu svetla. Albert Einstein o päť rokov neskôr túto teóriu doplnil o poznatok, že svetlo má dve povahy. Farba sa správa aj ako vlna, ale aj ako častica. Z tohto zistenia nám vyplýva, že každá farba má svoju vlnovú dĺžku. A tento vzťah je nemenný. Informácie o vlnovej dĺžke sa prenášajú do sietnice a následne do mozgu. V takzvanej časti mozgu V4, sa informácie spracovávajú no zatiaľ ešte nikto neprišiel na to, čo sa deje ďalej. Oko človeka je veľmi komplikovaný mechanizmus tyčiniek a čápikov. Pomocou týchto farby vnímame. Pri výskume ľudí, ktorí prišli o zrak po úraze hlavy sa zistilo, že farby nie sú len záležitosťou oka, ale aj mozgu.

Farby sa v poslednej dobe preto využívajú aj ako liečivo. Majú liečivý efekt v oblasti telesnej, duchovnej a emocionálnej. Vplyv farieb a ich farebných kombinácií na psychické a fyzické zdravie človeka je dokázané. Prírodné javy, hrajúce rôznymi farbami, jesenná príroda, či zimná krajina, vyvolávajú v človeku farebné dojmy. Dajú sa prirovnať k pôsobeniu hudby.

Farba sa v mnohých kultúrach využívala rôzne. Egypťania svoje stavby a hroby maľovali na čierno, červeno, žlto, zeleno a modrofialovo. Červená znamenala víťazstvo, život. Biela svätosť, čistotu. Zlatá slnko a v spojení s modrou bola kozmickým spojením. Čierna je asociovaná s temnotou, smrťou, negatívnymi vecami, ale aj s časom. Hinduizmus čiernu pokladá za farbu bohyne Kálí. V číne je biela, farbou smrti. Všetky kultúry mali spoločnú modrú farbu a aj jej význam. Bola to farba hĺbky, nekonečna, pokoja a milosti. Zelená sa spája s prírodou, nesmrtelnosťou a nádejou. Na druhej strane je to farba nezrelosti. Islam zelenú farbu považuje za svätú.

Ak chceme pracovať s farbami, mali by sme vedieť ich základné delenie. Základnými farbami sú: červená, modrá a žltá. Komplementárnymi farbami k základným sú: zelená, oranžová a fialová. Ak chceme vytvoriť farebný kontrast, položíme na jednu plochu dve farby. Simultánny kontrast vzniká tak, že každá z dvoch farieb, ležiacich vedľa seba, zafarbuje tú druhú svojou komplementárnou farbou. Napr. komplementárnou farbou žltej je fialová. Takto sa bude zelená farba, ležiaca vedľa žltej,  sfarbovať do fialova.

Symbolika farieb,  vám môže uľahčiť výber farby na svadobné oznámenie a aj na samotnú výzdobu. My vám v krátkych opisoch farieb prezradíme, čo dané farby znamenajú. A ak sa nebudete vedieť rozhodnúť, napíšte nám do LarisDesign,  prezradíme vám ešte viac.

BIELA

Symbolizuje čistotu, jasnosť, ale aj nevinnosť a naivitu. Je farbou noviciek v kláštoroch, ale aj sterility a kapitulácie. Keďže v bielej farbe sú obsiahnuté všetky ostatné farby,  môže predstavovať aj jednotu. Je farbou panenstva, ale aj semena, predstavuje plodnosť, ale na druhej strane aj smrť. Biely je aj popol a v tomto význame predstavuje psychologický krst ohňom. A tu je ukážka jedného z našich bielych svadobných oznámení.

ČIERNA

Je farbou tajomna, smútku, askézy.  Jednoznačné významy nadobúda čierna v spojeniach „čierna ovca“, „čierny Peter“, „čierna mágia“. Ak sa používa často čierna, môže to znamenať traumu alebo depresiu. No nebojte sa černej, pretože na oznámeniach môže vyzerať naozaj dobre. Hlavne, ak ju správne doplníme farbami písma.

ČERVENÁ

Je farbou vitality, sily, života, revolúcie, ohňa. Červená farba podporuje sexualitu.

RUŽOVÁ

Je to farba nezrelosti,  alebo naivity. Dávajte si pozor na kombináciu s čiernou. Môže to signalizovať negatívny pocit o sebe samom. Ružová je aj farbou tela. Ak máte svoje dni, počkajte chvíľku, pretože je dokázané, že ženy v čase menštruácie často používajú ružovú farbu. Aby ste boli spokojné s výberom farby,  po vašich dňoch.

MODRÁ

Patrí k chladným farbám. Je to farba mora a neba. Reprezentuje konzervatizmus, povinnosť,  ale aj sebapozorovanie. Podľa asociačného reťazca,  je farbou matky: modrá – voda – plodová voda – symbol mydony v modrom plášti – matka. Modrá disponuje studenými i teplými odtieňmi. Modrá v sebe nesie veľmi protikladné významy.

ŽLTÁ

Je to farba ľavej hemisféry, stimuluje ju. Na cestách je farbou varujúcou pred překážkou, alebo príkazom. Príliš intelektuálne založení ľudia, by si mali dať pozor na jej predávkovanie. Ľudia, ktorí preferujú žltú farbu,  bývajú jasní myslitelia. Podporuje duševnú kapacitu človeka. Je jednou zo základných farieb a je to teplá farba.

ZELENÁ

Je rovnováhou medzi modrou a žltou. Podporuje nervový systém. Pôsobí upokojujúco, preto ju volia lekári ako farbu oblečenia na operačných sálach spolu s bledomodrou. Symbolizuje nádej a pokoj. Je to farba ľudí so silným sociálnym cítením. Veľa zelenej môže spôsobovať depresívne stavy,  napríklad u vojakov.

ŠEDÁ

Nazýva sa aj „upírou“ farbou. Znižuje totiž intenzitu farby vedľa nej ležiacej. Je to farba kompromisu medzi bielou a čiernou. K tejto farbe inklinujú hlavne ľudia s tendenciou uštvať sa v práci , „workoholici“. Na našich oznámeniach môžete vidieť aj jej krásu.

HNEDÁ

Je to rudimentárna farba. Symbolizuje zem, pokoru, askézu. Je to farba solídnych, trpezlivých, spoľahlivých a silných jedincov. Preferujú ju ľudia, ktorí na seba berú prácu a zodpovednosť, ktorú nechce nikto prijať. Sú to ludia pevne stojaci na zemi a takí, ktorí vedia dobre hospodáriť s peniazmi a pomáhajú neprivilegovaným ľuďom. Hnedá uzemňuje.

FIALOVÁ

Goethe asocioval túto farbu so strachom zo zániku sveta. Asociuje sa s farbou smútku a utrpenia. V kresťanskej cirkvi je to farba pokánia.

PURPUROVÁ

Je farbou pompéznosti a cisárov. Byzantskí cisári sa rodili do tzv. Purpurových sál. Determinovalo to ich výnimočnosť. Purpurová bola najdrahším farbivom. Mohli si ju dovoliť iba tí najzámožnejší panovníci. Bola vyrábaná zo samičiek morských organizmov,  veľmi nákladným spôsobom. Tak čo myslíte, je táto farba dosť výnimočná pre vaše svadobné oznámenia a výzdobu.

ORANŽOVÁ

Vzniká z oranžovej a žltej. Je teda akoby kombinácia životnej energie a intelektu. Používa sa pri mobilizácii ľudí, ktorí upadli do letargie a depresie. Je farbou sociálnou. A farbou extrovertov. Je to farba mládeže, nebojácnosti a sily. Príkladom sú budhistickí mnísi,  ktorí nosia oranžové habity.

FAREBNÉ KOMBINÁCIE

Medzi farbami existujú rôzne vzťahy. Preto by sme si pri výbere farieb a ich skombinovaní mali dávať veľký pozor. Hlavne pred kombináciami, ktoré skôr symbolizujú opak šťastia a večnej lásky. Ako je zelená a čierna,  symbolizujúca smrť. Čierna a červená symbolizujú hnev, ale aj depresiu. Červená so zelenou vyjadruje konflikt.

Farby sú krásne a naozaj máme z čoho vyberať. Je len na vás, aké kombinácie a farby si vyberiete. Náš blog je len malou pomôckou,  ako sa rozhodnúť. Pravdou je, že v každej farbe je niečo dobré. Či je to už len krásna spomienka na najkrajší deň vášho života, alebo pripomienka niečoho dôležitého.

My s LarisDesigne vám prajeme ten najfarebnejší spoločný život.

Svadobný blog