Predsvadobná nervozita - Svadobné Oznámenia
Svadba

Predsvadobná nervozita

By 1. septembra 2022 No Comments

V tomto blogu si povieme, ako zmierniť nervozitu a pár účinných rád, ako na to.

Blíži sa dátum vašej svadby. Svadobný zhon, množstvo naliehavých úloh a blížiace sa deadliny občas môžu spôsobiť miernu paniku a stres, avšak je to normálne a pochopiteľne, pretože príprava svadby si vyžaduje určitý čas a sily a až také jednoduché to teda nie je. Poznám aj nevestičky, u ktorých je tento predsvadobný stres natoľko silný, že v hlave sa im neustále začína točiť otázka: “Potrebujem ja vôbec svadbu?”, ktorá im dokáže úplne zničiť náladu a totálne ich zdeprimovať, to ti poviem. Ale ani tohto sa netreba vôbec báť. Treba brať tento svoj stav s rezervou, pretože vo väčšine prípadov za teba hovorí tzv. „syndróm nevesty“ alebo jednoducho klasická predsvadobná nervozita, ktorá prípravu svadby ešte viac sťažuje.

Znie to pre vás zaujímavo a aktuálne? Tak čítajte ďalej! 

“Syndróm nevesty” alebo predsvadobná nervozita – čo to je?

Syndróm nevesty alebo inak povedané predsvadobná nervozita je stav, kedy žena pociťuje nervozitu, úzkosť, smútok, ba až depresiu a má silnú nechuť k príprave svadby. Spravidla sú tieto emócie sprevádzané neustálymi pochybnosťami: počnúc dizajnom a končiac úvahami o tom, či sa vôbec oplatilo povedať“áno”.

Prečo predsvadobná nervozita vzniká?

Predsvadobný nepokoj

Keď sa pri bežných záležitostiach objaví aj kopa úloh spojených s organizáciou svadby, bežný denný režim sa značne zahustí. Na jednej strane neustála aktivita pomáha zabudnúť na rušivé myšlienky. Na druhej strane spôsobuje stres.

Nová etapa života po svadbe

Veľké zmeny môžu spôsobiť nielen radosť, ale aj paniku: človek dúfa v to najlepšie, no stále chápe, že kráča do neznáma. Nevesty môžu mať rovnaký pocit: vzrušenie z blížiacej sa svadby pravidelne strieda strach zo zmeny.

Strach, že realita po svadbe nesplní očakávania

A to platí nielen pre samotnú oslavu. Spolu so strachom, že na svadbe niečo nejde podľa predstáv a nebude to také, ako si si to pôvodne v hlave predstavovala, môžu ťa strašiť aj myšlienky, o spoločnom bývaní a nažívaní si. Môžeš mať pocit, že manželské putá ťa budú nejak obmedzovať a zaťažovať ďalšími povinnosťami.

Symptómy predsvadobnej nervozity 

  • cítiš sa osamelo;
  • máš pochybnosti, úzkostné myšlienky o svadbe;
  • vyskytujú sa problémy so spánkom;
  • konflikty s blízkymi ľuďmi sú čoraz častejšie;
  • začínaš si všímať nedostatky v partnerovi, v dôsledku čoho sa môže objaviť podráždenie;
  • premýšľaš niekedy nad otázkou: „Mala by som si ho vôbec vziať?

Ako sa vysporiadať s predsvadobnou nervozitou ?

V prvom rade si úprimne priznajte váš momentálny stav: uvedomenie a prijatie problému je 50% úspechu

Nemusíte sledovať celý proces svadobnej prípravy a byť neustále zapojená, ak nemusíte- Neberte si toho na svoje plecia príliš veľa – snažte sa delegovať úlohy a nechaj všetko do rúk svadobných profesionálov. Na tom nie je nič zlé: príprava na svadobnú hostinu by mala byť jednoduchá, aby vám po samotnej svadbe zostali len príjemné spomienky a nie negatívne zážitky.

Prepnite z organizácie svadby na inú aktivitu

Skúste prípravu o pár dní odložiť. Stráve čas osamote, urobte si výlet do prírody alebo si spravte deň oddychu s wellneskom. A vôbec sa necíťte previnilo za neplánovaný víkend len pre seba. Po pár dňoch odpočinku budete nabitá energiou a budete sa môcť pripravovať na svadobnú hostinu oveľa efektívnejšie

Zver svoj svadobný deň do rúk svadobnej koordinátorky

Pocit, že ste na všetko sama a nestíhate kontrolovať prípravu svadobnej torty a zároveň nacvičovať prvý mladomanželský tanec so svojim snúbencom, dokáže byť veľmi frustrujúci. Preto by som vám odporúčila si nájsť spoľahlivú svadobnú koordinátorku, ktorá zoberie väčšinu predsvadobných vybavovačiek a povinnosti do svojich rúk a vy sa budete môcť venovať len tomu, čo je prr vás skutočne dôležité.

 

Dopredu pripravený svadobný harmonogram

To je ďalšia dôležitá vec, ktorá vám značne ušetrí aj nervy a aj čas. Budeš sa cítiť naozaj lepšie a pokojnejšie, pokiaľ budeš mať pripravený podrobný harmonogram svadobného dňa a takisto aj plán alebo checklist toho na čo by si sa mala sústrediť mesiac pred svadbou.

 

Tip: Budúca nevesta by sa mala snažiť udržať si pozitívne myšlienky. Existujú rôzne techniky na zmiernenie stresu. Jednou z nich je dychové cvičenie či aromaterapia. Pokojne môžete vyskúšať aj výživové doplnky v podobe CBD oleja alebo magnézia.

Svadobný blog