Zasadací poriadok na svadbe - Svadobné Oznámenia
Svadba

Zasadací poriadok na svadbe

By 1. septembra 2022 No Comments

Ak plánujete tradičnú svadbu v zmysle, že budete svadobčanom servírovať jedlo na tanieri, tak je logické, že by svadobčania mali mať k dispozícii aj miesto kde si toto chutné svadobné jedlo môžu aj nerušene vychutnať. Ak teda neplánujete svadobnú hostinu vo formáte rautu ale klasickú servírovanú svadobnú hostinu, tak by si sa mala zamyslieť nad možnosťami usadenia svadobných hostí v sále za svadobnými stolmi.

Aké sú možnosti pri výbere typu svadobného zasadacieho poriadku?

Voľné sedenie

V prípade malých svadieb do 20 ľudí alebo malých rodinných svadieb na ktorých sa všetci zúčastnení dobre poznajú môžeš staviť na takzvané otvorené alebo voľné sedenie. Takýto typ svadobnej oslavy netreba nejako zvlášť formalizovať, ak po tom netúžiš. To znamená, že svadobní hostia si môžu sadnúť kamkoľvek či ku komukoľvek chcú a nemajú priradený stôl ani konkrétnu stoličku.

Priradený svadobný stôl

Ak chcete svadobčanom garantovať určitú dávku slobody ale nechcete aby vaša svadba bola totálny chaos, tak stále môžete svadobčanom alokovať svadobný stôl ale nechať výber miesta za stolom na nich. Tento typ svadobného zasadacieho poriadku je kombináciou voľného sedenia a zasadacieho poriadku pri ktorom svadobčanom priradíš konkrétne miesto respektíve konkrétnu stoličku. Je vhodný pre menšie svadby, uvoľnené svadby, svadby v boho štýle či svadby na ktorých sa podáva jedlo vo forme bufetu respektíve švédskych stolov, čo pre náš región tiež nie je až také typické.

 

Priradené miesto/stolička za svadobným stolom

Ak servírujete na svadbe niekoľko chodov svadobného menu a zároveň majú vaši svadobčania špecifické diéty alebo požiadavky na stravu, tak je najvhodnejšie usádzať svadobných hostí na konkrétne miesta či stoličky za svadobnými stolmi.

Čašník či cateringová firma v tom prípade vie kde kto sedí a aké má intolerancie či potravinové alergie, čo je pri inom type zasadacieho poriadku náročnejšie ustriehnuť. Tento typ usádzania má ešte jedno veľké pozitívum. Tým, že ty rozhoduješ o tom kto kde bude sedieť, dokážeš skoro úplne eliminovať sociálne napätie či “škrenice”, ktoré by mohli potenciálne vzniknúť medzi rozvedenými rodičmi či hašterivými súrodencami na tvojej svadbe.

Priradiť každému svadobčanovi konkrétny svadobný stôl a miesto na sedenie ti dá určite celkom zabrať a vymyslieť ako by to malo byť je určite prácička na niekoľko hodín, no keď to spravíš dobre, tak zabrániš chaosu, eliminuješ stres, a ušetríš v tvoj svadobný deň drahocenný čas na zábavnejšie aktivity napríklad svadobné hry.

 

Svadobný mladomanželský stôl

Najväčšiu pozornosť svadobných hostí si bude počas svadobného dňa bezpochyby pýtať hlavný respektíve svadobný stôl mladomanželov. Na Slovensku je zvykom, že za hlavným svadobným stolom sedia nevesta a ženích spoločne s ich rodičmi. Toto však nie je vaša jediná možnosť.

Môžete napríklad za hlavným svadobným stolom sedieť ako kráľ a kráľovná iba vy dvaja osamote. V zahraničí toto nie je nezvyčajný koncept. Napríklad v USA, Libanone či Indii sa s tým stretávate pomerne často. Toto riešenie je vhodné ak vám počty ľudí za hlavným stolom nevychádzajú. Napríklad máte mamu a otca, ktorí sú rozvedení a každý z nich má vlastnú rodinu. V tom prípade ich pravdepodobne nebudete chcieť usadiť k sebe. Tiež môže nastať situácia, kedy nevesta alebo ženích nemá rodičov, vtedy môže byť symbolické ak zostanete za hlavným stolom len vy dvaja ako opora jeden druhému.

Tiež ak si chcete dopriať počas svadobného dňa aspoň nejaké chvíľky intimity a prítomnosti jeden druhého. Je to paradox, ale počas vášho svadobného dňa sa venujete viac svadobčanom na úkor toho aby ste sa venovali jeden druhému.

Tým ste však ešte ani zďaleka nevyčerpali všetky možnosti sedenia za hlavným stolom. Čoraz populárnejšie je totiž za hlavný svadobný stôl usadiť nevestu a ženícha spoločne s ich družbami a družičkami. Tých niekedy môže byť neúrekom, takže väčšinou volíte hlavné družičky a družbov respektíve svedkov. Takéto usadenie výrazne mení atmosféru svadby. Ja osobne toto veľmi kvitujem a všetky svadby, kde bolo sedenie za hlavným svadobným stolom navrhnuté takto mali neuveriteľnú energiu. Bolo vidieť, že sa mladí za svadobným stolom bavia a táto energia sa potom preniesla na všetkých svadobných hostí. Takže nevesty ak váhate s takýmto sedením, tak rozhodne odporúčam pretože si myslím, že v tomto prípade nemáte čo stratiť. Ak to navyše aj vašim rodičom pekne vysvetlíte, tak aj oni budú určite radi, že sa môžu venovať aj iným členom rodiny prípadne rovesníkom. ktorých dlho nevideli.

Celkové rozostavenie svadobných stolov

Poďme si teraz povedať niečo viac o celkovom rozostavení svadobných stolov. To ako sa rozhodnete svadobné stoly rozostaviť naprieč svadobnou sálou je úplne na vás ale odporúčam sa pri tom riadiť rozmermi a tvarom svadobnej sály. Hotely, reštaurácie, kaštiele či iné miesta na svadbu ti v tomto určite budú vedieť poradiť a navrhnú ti najvhodnejšie riešenie pre tvoju sálu. Rozhodne sa však zamysli nad tým koľko stolov maximálne sa do sály vojde tak, aby hostia sedeli pohodlne a zároveň ostalo dostatočne veľa miesta pre štedrý tanečný parket.

Ak sa v miestnosti nachádzajú nejaké podporné stĺpy, zamysli sa nad tým ako možno čo najlepšie usadiť svadobných hostí tak, aby im stĺp nezavadzal vo výhľade na dianie na svadbe. Pokús sa zamyslieť nad tým ako eliminovať prekážky po ceste na toaletu, terasu na tanečný parket či k švédskemu stolu. Tvar stolov, bez ohľadu na to či to budú okrúhle svadobné stoly alebo podlhovasté svadobné stoly, by mal korešpondovať s tvarom svadobnej miestnosti.

Keď už vieš koľko budeš mať svadobných stolov a aký bude ich tvar a aké bude ich všeobecné rozostavenie, tak je na mieste definovať kto pri týchto stoloch bude sedieť. Bude to rodina, priatelia, kolegovia či deti? Podľa týchto charakteristík stolov budeš vedieť, že stôl s babičkami a deduškami, treba dať čo najďalej od svadobného DJ-ja a reproduktorov a či znepriatelené rodiny na opačné konce svadobnej sály čo najďalej od seba.

Zaužívané tiež je, že najbližšie k hlavnému svadobnému stolu sa usádza najbližšia rodina a najďalej priatelia a kolegovia. Väčšinou tí čo ťa poznajú najdlhšie sú najbližšie čiže rodina, následne priatelia z detstva, vysokej školy a najďalej sedia väčšinou kolegovia či známi. V zásade podľa toho ako dlho ťa kto pozná. To je pre zjednodušenie ak by si si s tým nevedela dať rady.

Čo sa týka svadobčanov priamo za svadobným stolom, tak sa usádzajú spolu ľudia, ktorí sa poznajú alebo ktorých by mohli spájať nejaké vlastnosti ak sa nepoznajú. Týmito vlastnosťami by mohol byť napríklad vek, podobné životné situácie či záujmy. Rozhodne spolu neusádzajte napríklad tínedžerov a starších ľudí, táto kombinácia by nemusela fungovať. Tiež dbajte na to čo som už spomenula, starkú neposaďte k “repráku” a invalida posaďte na miesto s čo najlepším prístupom.

Dôležité je podotknúť, že pravdepodobne nebudete mať ideálne číslo počtu svadobných hostí a určite vám bude vychádzať nejaký stôl s veľmi zaujímavou kombináciou ľudí. To však nevadí! Je to úplne normálne. Môže to nakoniec dopadnúť aj veľmi dobre a títo ľudia sa aspoň zoznámia. Veď je to len na 1,5 hodiny počas podávania svadobného menu, potom vám už svadobčania nebudú sedieť za stolmi a tak či tak sa vám premiešanú naprieč svadobnou sálou to vám garantujem. Ak to inak nejde tak môžete pridať extra stôl či dva aj keď nebude plný, hlavne aby takéto divné kombinácie nevznikali.

Ako komunikovať svadobný zasadací poriadok?

 Keď už ste si dali tú námahu s výberom vhodného typu zasadacieho poriadku, usporiadania stolov a usadením svadobných hostí prichádza na rad rozhodnutie ako zasadací poriadok svadobčanom komunikovať. V preklade, aký spôsob zvoliť, aby si každý svadobčan v svadobný deň našiel jeho miesto za stolom. Aj v tomto prípade máš hneď niekoľko možností.

Svadobné menovky

Prvý spôsob, ktorý nie je až taký častý sú svadobné menovky. Myslím to tak, že postavíš menovky svadobných hostí na dobre viditeľné miesto. Tieto menovky by okrem mena mali obsahovať aj číslo svadobného stola a môžeš na ne pridať napríklad aj informácie o diéte, ktorú ocení najmä catering.

Takýto spôsob komunikácie prostredníctvom krásnych menoviek vie byť nie len veľmi vkusným dekoratívnym prvkom na tvojej svadbe ale môže to byť takou menšou zábavkou pre svadobných hostí hneď na úvod tvojej svadby. Do zasadacieho poriadku môžeš rovno zakomponovať nejakú malú pozornosť pre svadobných hostí ako medík, čajík či perník a zabiješ tým dve muchy jednou ranou. Posadíš svadobných hostí na miesta a rozdáš im pozornosti.

Ak zvolíte tento spôsob tak, myslite na to, že menovky sú len papierky. ktoré môže veľmi jednoducho odfúknuť, preto pre ne zvoľte miesto kde nefúka prípadne tieto menovky niečím zaťažte alebo k nim pridajte pozornosť pre svadobných hostí.

Zasadací poriadok na tabuli

Druhým veľmi obľúbeným spôsobom ako svadobčanom komunikovať kde kto sedí je umiestniť na viditeľné miesto, väčšinou pred vstupom do svadobnej sály tabuľu so zasadacím poriadkom na ktorej sú označené čísla stolov a menovitý zoznam ľudí podľa toho kto pri ktorom stole sedí.

Svadobčanov môžete zoradiť opäť podľa abecedy čo uľahčí hľadanie a ušetrí čas. A o to práve ide. Komunikovať svadobčanom zasadací poriadok čo možno najefektívnejšie a najrýchlejšie aby ostalo viac času na zábavnejšie aktivity. Možno práve preto je zasadací poriadok na tabuli taký populárny.

 

Svadobný blog