Popoluškine črievičky - Svadobné Oznámenia
Svadba

Popoluškine črievičky

By 10. júna 2014 No Comments

Ženy si neustále kupujú kabelky a topánky. Muži nad tým krútia hlavami a naozaj to nechápu. No máloktorý z nich vie, že to množstvo topánok, je len dôsledok neustáleho hľadania tých pravých.

Hľadanie tých najkrajších a najideálnejších topánok je nekončiaca sa púť každej ženy. Ak je také ťažké nájsť tie pravé v každodennom živote, tak si predstavte, aké ťažké je, nájsť ich k svadobným šatám.

A akú úlohu zohrávali topánky v živote človeka od nepamäti? Najprv to bola len tá praktická. Aby si nezranil chodidlá, mohol rýchlejšie utekať a nezašpinil sa. Najkrajšie však na topánkach sú dnes pokladané podpätky. Tak krásne, štíhle a dodávajúce ženskosť. Podpätky mali aj svoje praktické využitie napríklad v Anglicku. Všade bola na uliciach Londýna špina, odpadky a blato. A tak využívali topánky na bezpečné prebrodenie sa špinou.

Ak sa však vrátime o niečo ďalej zistíme, že človek je od nepamäti tvor márnivý. A tak podstatou podpätku, je hlavne byť vyšší. Neskôr sa nosením podpätkov určovalo aj postavenie. Najextrémnejším príkladom sú tzv. „koturny“ a qabqab.

Do západnej Európy sa dostal vysoký podpätok až v 16. storočí. A bol to skôr exotický doplnok, privezený z ďalekého Východu. Postupne sa však včlenili natrvalo aj do našej módy. Najzaujímavejším faktom v histórii topánok je však zistenie, že vysoké topánky boli hlavne mužskou záležitosťou. A až neskôr si osvojili tento doplnok aj ženy.

Rozmach topánok na podpädku v západnej európe sa zaznamenal hlavne v období vlády Ľudovíta XIV. Ten túto obuv povýšil na akýsi kráľom regulovaný spoločenský odznak. Po smrti Ľudovíta XIV. muži od opätkov rýchlo upustili. Ženy sa ich naopak chopili a postupom času vytvorili z elegantných topánok na podpädku nutnosť každej ženy. Ešte treba spomenúť, že počas Ľudovítovej vlády sa nosili podpätky v strede zúžené a dole rozšírené v rámci lepšej stability. Dodnes sa tento podpätok volá „Ľudovít“.

Neuveríte, ale aj krach newyorskej burzy mal svoj vplyv na vývoj topánok. A to v tom pozitívnom slova zmysle. Aby sa utíšili bolesti obetí ekonomickej krízy, začali sa v Hollywoode natáčať vo veľkom filmy. Herci veľakrát hrali vo veľmi okázalých kostýmoch. A práve v tejto dobe vznikli tie najokázalejšie topánky na podpätkoch a platformách. Nakoniec treba ešte spomenúť obdobie po druhej svetovej vojne. Kedy sa zo ženy mala stať opäť žena v domácnosti. Móda si vyžadovala ženskosť. A tak vnikla stiletta – ihličkové podpätky. A o čo išlo vynálezcom stiletty? Aby žena vypla hruď a boky. A tak zvýraznila svoju ženskosť. A ako za všetkým, vznik stiletty podporil aj technický pokrok. Pretože bez nových oceľových podpätkov by to nebolo možné. A tak stiletty mohli rásť do výšin.

Podpätky a topánky si prešli ešte ďalšími obdobiami našej histórie a nakoniec dostali rôznorodú podobu dnešných topánok. Preto si dnes môžeme vyberať tie najrozmanitejšie topánky. A práve preto je veľmi ťažké, si tie správne topánky nájsť.

A aké topánky si vybrať na svoj veľký deň? Môžete staviť na najznámejšie značky. Tie, ktoré dnes topánkovým svetom hýbu a majú dlhoročnú tradíciu. Buďte ako Carie a zožeňte si na svadbu topánky od Manolo Blahnika. Sú krásne a precízne ručne vyrobené.

Skúste vyskúšať aj iné zvučné mená, ako sú Louboutin so svojou nezameniteľlnou červenou podrážkou, Jimmy Choo, Valentino a Vera Wang. Každý rok každý z nich vytvorí kolekciu určenú len nevestám. Tieto topánky sú síce drahšie, ale pri nákladoch na svadbu sa možno niekde jedny ikonické topánky stratia.

A teraz poďme na vzhľad topánok. Na svadbu sa hodia farby biela, béžová, starorůžová, alebo… Dnes je hlavne všetko na vás. Vy si určujete farbu, tvar a materiál. Krásne sú satény rôznych farieb, čipky, perličky, lesklé ale i matné látky, a určite koža. A aké by ste mali mať podpätky. Odpoveď je jednoduchá. Také, aby ste na nich vedeli chodiť. Potácajúca sa nevesta, nie je veľmi pekná. A ak aspoň raz chcete mať vysoký podpätok, kúpte si topánky aspoň pár týžňov dopredu a naučte sa v nich chodiť. A ak sa svojho pohodlia nechcete vzdať ani vo svoj svadobný deň, siahnite po balerínkach v krásnych črievičkovských a princeznovských tvaroch.

Zapamätajte si, nič nie je tak krásne, ako kontrast biela a farebná. Topánky vo farbách vám dodajú šmrnc a eleganciu.

Netreba zabudnúť ani na družičky.

Nejaká tá ozdôbka tiež neuškodí. Berte svoje topánky ako hlavný šperk.

Hovorí sa, že máme mať na sebe niečo nové, požičané, modré a staré. A tak, ak sa nám páči svadba vo vintage štýle zapojme do toho aj naše topánky.

Extravagancia nemusí byť na škodu. A tak si ju doprajte aj na svadbe. Možno ohúrite, možno „poškádlite“ a možno pohoršíte. Ale určite budete najvýraznejšia. A to predsa nevesta má byť, nie?

Korálky, perličky, flitre a kamienky. Sú ligotavé, krásne a výnimočné. A tak sa využívajú aj na svadobných topánkach. Aby im dodali tú správnu pompéznosť a aleganciu.

Krásne na nohách ukážu aj sandálky, lodičky a balerínky. Vyberte si z množstva tých najkrajších. Balerínky sú pohodlné a zároveň dokážu byť romantické a dievčenské. A ak vyzerajú ako črievičky, cítime sa v nich ako popoluška.

A čo spravíme na pláži? Je tam piesok a opätky sa nám budú zabárať. Do balerínok sa nám piesok bude naberať a v teple to nie je veľmi príjemné. Preto vyskúšajte jednoduché šlapky, alebo ozdoby na nohu. Budete cítiť teplý piesok pod nohami a budete krásna.

Svadobný blog